Početna strana > Hronika > Delegaciju kosovskih Albanaca u UN propustila delegacija Albanije
Hronika

Delegaciju kosovskih Albanaca u UN propustila delegacija Albanije

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. septembar 2009.

Generalni Sekretarijat Ujedinjenih nacija nije omogućio predstavnicima kosovskih Albanaca ulazak u salu tokom zasedanja Generalne skupštine svetske organizacije, već su oni tamo ušli na poziv delegacije Albanije, izjavio je Tanjugu portparol generalnog sekretara UN Brendon Varma.

Varma je ponovio da Kosovo nije članica UN i da shodno tome predstavnici Kosova nisu zvanično učestovovali u radu Generalne skupštine UN.

„Generalni Sekretarijat UN nije dao predstavnicima Kosova propusnice za ulazak u salu Generalne skupštine”, podvukao je Varma.

On je objasnio da sve članice Generalne skupštine dobijaju određeni broj propusnica odnosno karata s kojima mogu da pozovu koga žele da prisustvuje zasedanju Generalne skupštine iz tzv. VIP dela sale.

„Po svemu sudeći, u ovom slučaju predstavnike Kosova pozvala je albanska delegacija”, rekao je Varma.

„Predstavnici kosovskih Albanaca bili su prisutni u sali samo u subotu za vreme govora albanskog premijera Saljija Beriše i to na poziv albanske delegacije a ne Generalnog sekretarijata”, precizirao je on.

Srbija je juče uložila zvanični protest Ujedinjenim nacijama zbog činjenica da je predsedniku Kosova Fatmiru Sejdiuu i drugim predstavnicima kosovskih Albanaca dozvoljeno da prisustvuje 64. zasedanju Generalne skupštine UN.

Za Srbiju, ulazak delegacije Prištine u salu Generalne skupštine UN predstavlja kršenje pravila i narušavanje statusne neutralnosti UN, rečeno je Tanjugu u Misiji Republike Srbije pri UN.

Beograd je od Sekretarijata UN zatražio da otvori istragu i utvrdi kako je bilo moguće da Sejdiuu i članovima delegacije privremene administracije u Prištini bude dozvoljeno da kao privatna lica borave u sedištu UN u vreme zasedanja Generalne skupštine.

Prema tumačenju koje je Tanjugu dato u Misiji Republike Srbije pri UN, predstanici Kosovskih Albanaca po pravilu su mogli da budu prisutni i do sada su bili prisutni na zasedanjima Generalne skupštine ili Saveta bezbednosti na osnovu propusnica koje im izdaje Protokol UN na zahtev UNMIK- a, odnosno Odeljenja UN za mirovne operacije.

Te propusnice dozvoljavaju ograničeni pristup samo u opšte prostorije kao što su saloni, restorani i sl., i u Savet bezbednosti kada se razmatra izveštaj UNMIK-a, ali ne i u sale gde se održavaju sastanci tela UN.

Ove godine predstavnici Prištine su primećeni u razgovoru sa drugim delegacijama u posebno napravljenim privremenim odeljcima za bilateralne razgovore, pa je delegacija Srbije postavila pitanje da li su oni ovlašćeni da ih koriste, rečeno je Tanjugu u Misiji Srbije pri UN.

Predstavnici kosovskih Albanaca su takođe viđeni s kartama koje se daju delegacijama za ulaske u neke sale UN što je Sekretarijat objasnio mogućnošću da su ih dobili od neke od delegacija, a vrhunac je bio kada su se pojavili u sali Generlne skupštine, napominje Tanjugov izvor.

Usledio je protest Ministarstva spoljnih poslova Generalnom sekretaru UN i zahtev da sekretarijat UN sprovede istragu.

„Tvrdimo u noti da se radi o kršenju pravila i statusno neutralne pozicije UN”, naveo je izvor iz Misije Srbije pri UN.

Po mišljenju sprske strane, čak i da je reč o propusnicama koje svaka članica može tražiti za slušanje govora u sali Generalne skupštine, to opet predstavlja kršenje pravila, rečeno je Tanjugu.

 

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da to što je delegacija Kosova boravila u sedištu UN za vreme održavanja Generalne skupštine predstavlja „rušenje pravila i etičkog kodeksa UN”, dodajući da ne želi da prejudicira ishod protesta koji je uložio Beograd, pre zvaničnog objašnjenja Generalnog sekretarijata svetske organizacije.

Jeremić je, gostujući u vestima televizije B92, istakao da „Kosovo nije, niti će ikada biti država članica UN”, ukazujući da je očigledno da je neka od država članica UN prijavila predstavnike Kosova kao deo sopstvene delegacije, što predstavlja, kako je naglasi, „rušenje pravila i etičkih kodeksa UN”.

Srbija je zatražila objašnjenje kako je moguće da predstavnici Kosova, među kojima i predsednik Fatmir Sejdiu, dobiju propusnice i to ne one koje su imali na početku kao privatna lica, već one koje mogu da dobiju samo države članice, rekao je Jeremić.

Srbija je sa punim pravom tražila istragu po tom pitanju, kazao je Jeremić, dodajući da se uskoro očekuje i zvanično objašnjenje.

Delegacija Srbije, predvođena predsednikom Borisom Tadićem, tokom prošlonedeljne posete Njujorku, uložila je veliki napor da zaustavi pokušaje da se neke zemlje privole da priznaju nezavisnost Kosova, naveo je Jeremić.

On je dodao da je, u tom smislu, srpska delegacije imala više od 70 kontakata sa šefovima država, vlada i ministrima spoljnih poslova.

„Neki od najuticajnijih igrača u međunarodnoj areni, zajedno sa predstavnicima Prištine, lobirali su za nezavisnost Kosova”, rekao je Jeremić, napominjući da bi u narednih nedelju do dve trebalo da bude jasno ko je bio uspešniji.

Komentarišući nedavnu izjavu Karla Bilta da su uslovi članstva Srbije u EU dobrosusedski odnosi i „pragmatičan odnos prema Kosovu”, Jeremić je rekao da njegov švedski kolega sigurno ne očekuje da Srbija prizna nezavisnost Kosovo i da to nije zvaničan stav ni Švedske, niti bilo koje članice EU.

Srbija će nastaviti da ispunjava sve uslove predviđene kopenhaškim kriterijumima za članstvo, dok druge uslove, posebno one koje bi za efekat imale kršenje Ustava, nećemo prihvatiti, naglasio je Jeremić.

On je naveo da Srbija ima „snažnu nameru da put ka punopravnom članstvu u EU formalizuje do kraja godine podnošenjem kandidature”, kao i da se čini sve moguće da se do tog trenutka stvore najbolji mogući uslovi da to bude pozitivno primljeno u EU i Evropskoj komisiji.

Jeremić je podsetio da se nikada nije dogodilo da nečija aplikacija za članstvo bude odbijena.

Odgovarajući na pojedine optužbe da se velika sredstva izdvajaju za lobiranje u Americi i da se to sve tretira kao državana tajna, Jeremić je rekao da Srbija već duže vreme ulaže organizovane napore u cilju poboljšavanja odnosa sa SAD, kao i da će nastaviti da čini sve što je moguće na tom planu.

Što se tiče troškova, Jeremić je samo kratko rekao da „to sve košta” i da „nema onoga što ne košta”.

Prema njegovim rečima, na Generalnoj skupštini UN, predsednik Tadić je izneo ideju da se 2011. godine u Srbiji održi samit Nesvrstanih na godišnjicu osnivanja te organizacije.

Jeremić je dodao da je on lično imao susrete sa predstavnicima ostalih pet bivših jugoslovenskih republika, od kojih se nijedna nije usprotivila toj ideji, pa čak ni Slovenija.

Šef srpske diplomatije je kazao da „sve ide u pravcu” održavanja tog samita u Srbiji.

(Tanjug)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner